Z założenia rum to trunek wytwarzany z soku z trzciny cukrowej lub z melasy. Płyn ten musi sfermentować, aby mógł wejść w dalsze etapy produkcji, ale sam w sobie jest już słodki. Kolejne kroki tworzenia rumu regulują to słodycz, aby na końcu otrzymać właściwy produkt wyjściowy. Różny poziom słodyczy tego trunku wiąże się również jego mocą, która waha się od około czterdziestu, do ponad osiemdziesięciu procent.
Początki rumu
Ten słodki, bursztynowy alkohol w pierwszej wersji był trunkiem piratów i innych osób wyjętych spod prawa, jednakże szybko dostał się na salony. Od napoju niewolników powoli zaczął się stawać zastępstwem codziennego piwa. Wszystko rozpoczęło się na Karaibach, z których szybko rozprzestrzeniło się na kraje Ameryki. Na obu kontynentach amerykańskich produktem podstawowym był trzcina cukrowa, natomiast w Europie produkcja rumu bazowała na burakach cukrowych i wytworzonej z nich melasy. Kolejną znaczącą różnicą jest moc. Na Wyspach Karaibskich trunek ten miał moc dochodzącą do osiemdziesięciu procent, w Europie zaś intensywność alkoholu spadła o połowę.
Rum i jego rodzaje
Aby lepiej określić to, jaki rum możemy spotkać w sklepach, warto znać jego rodzaje. Może to być rum jasny, którego moc jest dosyć niska, ale za to zastąpiona bardzo wysoką zawartością cukrów. Kolejnym trunkiem, który posiada intensywniejszy aromat, jest rum złoty, który leżakuje w beczkach. Następny jest ciemny rum pochodzący głównie z Jamajki. Najmocniejszym z alkoholi tego typu jest rum overproof i ten może dochodzić do mocy sześćdziesięciu, a nawet osiemdziesięciu procent.