Czym jest choroba Dupuytrena?

Przykurcz Dupuytrena to choroba dotykająca przeważnie osób po 50-tym roku życia, częściej spotykana u osób chorych przewlekle – np. cukrzyków, alkoholików, osób z chorobami wątroby i schorzeniami autoimmunologicznymi. Leczenie choroby Dupuytrena polega przede wszystkim na zastosowaniu metod fizykoterapeutycznych i miejscowych, z docelowym leczeniem operacyjnym. Skąd bierze się ta choroba i jak ją można skutecznie leczyć?

Kilka informacji o przykurczu Dupuytrena

Jest to schorzenie, w którym dochodzi do usztywnienia i powstania przykurczu w obrębie dłoniowej części ręki. Często dochodzi do zmian histologicznych w obrębie tkanki łącznej rozcięgna dłoniowego, które ulega swoistej formie zapalenia oraz następczego grubienia i bliznowacenia. Wzrost sztywności rozcięgna doprowadza do powstania przykurczu, ucisku nerwów i naczyń, co generuje objawy pod postacią zaburzeń czucia, mrowienia, drętwienia lub nadmiernego oziębienia kończyn. Ponadto zwraca się uwagę na możliwe znaczenie urazów, mikrourazów oraz aktywność czynników pochodzących od nerwu łokciowego, co sugerują specjaliści z https://www.sport-klinika.pl/zabiegi/zabiegi-operacyjne/leczenie-chorob-rak-choroba-dupuytrena/.
Obraz choroby zależny jest od stadium oraz zajętej przykurczem okolicy. Często dochodzi do powstania dłoniowego przykurczu palców, który stopniowo może ulegać nasileniu, aż do utrwalenia. Określenie stadium choroby ma znaczenie dla wyboru metody terapeutycznej.

Jak wygląda i przebiega leczenie choroby Dupuytrena?

Leczenie choroby Dupuytrena polega przede wszystkim na zastosowaniu nowoczesnych metod terapeutycznych, do których zalicza się między innymi fizykoterapię. Stosuje się ultradźwięki, promieniowanie elektromagnetyczne oraz jonoforezę – głównie z zastosowaniem glikokortykosteroidów. Przy silnym zaawansowaniu konieczna jest operacja.