Różnego rodzaju urazy w obrębie kończyn dolnych mogą prowadzić do przeróżnych uszkodzeń. Najbardziej niebezpieczne wydawać się mogą uszkodzenia w obrębie stawu kolanowego, który jest największym i bardzo skomplikowanym anatomicznie oraz czynnościowo stawem. W wielu sytuacjach koniecznością jest więc właściwe zrekonstruowanie uszkodzonych elementów oraz wdrożenie szybkiej rehabilitacji. Obecnie podstawowe zabiegi w obrębie stawów – np. szycie łąkotki realizowane są za pośrednictwem metod artroskopowych, co ogranicza inwazyjność i pozwala pacjentowi szybko stanąć na nogi.
Jak jest szyta łąkotka?
Najpierw zacznijmy od tego, czym w ogóle ona jest. Jest to struktura łącznotkankowa, występująca po obu stronach stawu kolanowego. Jej zadaniem jest zwiększanie powierzchni kontaktu kości oraz zapobieżenie ewentualnym przemieszczeniom elementów stawowych. Wskutek różnych urazów, których efektem może być również uszkodzenie więzadeł krzyżowych, łąkotki także ulegają uszkodzeniu. W przypadku tych struktur nie wykonuje się pełnych rekonstrukcji, a standardem terapeutycznym okazuje się chirurgiczne szycie łąkotki. Obecnie tego rodzaju procedury realizowane są za pośrednictwem metod artroskopowych, głównie ze względu na mniejszą inwazyjność i szybszy powrót do sprawności. Zabieg wykonacie u Sport-Klinika, która również zajmuje się https://www.sport-klinika.pl/zabiegi/zabiegi-operacyjne/leczenie-chorob-rak-zespol-ciesni-nadgarstka/.
Jak to technicznie wygląda?
Po osadzeniu elementów roboczych artroskopu, do jamy stawowej wprowadza się ramiona robocze wraz z nicią chirurgiczną. Do szycia łąkotki wykorzystuje się bardzo drobne, monofilamentowe, wchłanialne nici. Po zszyciu łąkotki ważne jest ustabilizowanie stawu oraz rozpoczęcie rehabilitacji, co pozwala szybko powrócić pacjentowi do pełnej sprawności.