Jedną z najczęściej spotykanych wad wzroku jest krótkowzroczność, która dotyka od 20% do 30% populacji. To zaburzenie oka można łatwo skorygować za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub operacji.
Co dolega osobom, które zmagają się z krótkowzrocznością?
Ludzie z krótkowzrocznością mają trudności z widzeniem odległych obiektów, ale mogą widzieć obiekty, które są blisko. Na przykład osoba niedowidząca może nie być w stanie rozpoznać znaków na autostradzie, dopóki nie znajdzie się zaledwie kilka metrów od nich.
Co powoduje krótkowzroczność i jakie są jej objawy?
Osoby niedowidzące mają błąd refrakcyjny. Oznacza to, że promienie świetlne wyginają się niepoprawnie w oku, aby przekazywać obrazy do mózgu. U osób z krótkowzrocznością gałka oczna jest zbyt długa lub rogówka ma zbyt dużą krzywiznę, więc światło docierające do oka nie jest prawidłowo skupione. Promienie świetlne obrazów skupiają się przed siatkówką, wrażliwą na światło częścią oka, a nie bezpośrednio na niej, powodując niewyraźne widzenie.
Krótkowzroczność ma również to do siebie, że często występuje w rodzinach i zwykle pojawia się w dzieciństwie. Czasami jest na takim samym poziomie przez całe życie, a czasem pogarsza się z wiekiem. Osoby niedowidzące często skarżą się na bóle głowy, zmęczenie oczu, zezowanie lub zmęczenie podczas prowadzenia samochodu, uprawiania sportu lub patrzenia na odległość większą niż kilka metrów. Są to najbardziej znane objawy krótkowzroczności, ale nie jedyne i często mylone z innymi chorobami oczu i nie tylko, dlatego zalecana jest wizyta i okulisty celem postawienia właściwej diagnozy.